Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Uva Blog 2024-04-10

Sve što treba da znate o kondilomima - uzroci, dijagnoza, metode lečenja i prevencija HPV infekcije. Kako prepoznati i lečiti genitalne bradavice?

Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Šta su kondilomi?

Kondilomi, poznati i kao genitalne bradavice ili virusne bradavice, predstavljaju neprijatnu polno prenosivu bolest uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ove tvorevine se javljaju na genitalijama, anusu, ređe u ustima ili grlu, i mogu izazvati značajan psihički i fizički diskomfor.

Postoji više od 80 različitih tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do razvoja kancera, posebno raka grlića materice. Najčešći uzročnici kondiloma su tipovi 6 i 11, dok tipovi 16, 18, 31 i 45 povezani su s malignim promenama.

Kako se prenosi HPV virus?

HPV se prenosi prvenstveno seksualnim kontaktom, uključujući vaginalni, analni i oralni seks. Moguće je zaraziti se i blagim dodirom dve sluzokože, kao i vertikalnim putem - sa majke na dete tokom porođaja. Retko, ali moguće je i samozaraživanje prenošenjem virusa rukama sa inficiranih na zdrave delove tela.

Inkubacioni period (vreme od zaraze do pojave simptoma) može trajati od mesec dana do nekoliko godina. Mnoge osobe su nosioci virusa bez ikakvih vidljivih simptoma.

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se obično manifestuju kao:

  • Mekane, izdužene papilomatozne tvorevine beličaste ili ružičaste boje
  • Često raspoređene u grupama sa karfiolastom površinom
  • Mogu biti na peteljci ili ravno pričvršćene za tkivo
  • Početno mali, kasnije mogu postati veoma voluminozni

Kod žena se najčešće nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini i na grliću materice. Kod muškaraca se javljaju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa ili otvoru uretre.

Dijagnoza kondiloma

Dijagnoza se postavlja na osnovu:

  • Kliničkog pregleda
  • Testa sirćetnom kiselinom (bele mrlje na obolelim mestima)
  • Histološkog ispitivanja
  • Kolposkopije kod žena

Važno je naglasiti da se HPV ne može dijagnostikovati analizom krvi, jer virus celi svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.

Metode lečenja

Lečenje kondiloma je individualno i može biti:

  1. Krioterapija - zamrzavanje tečnim azotom
  2. Laser terapija - posebno efektna za unutrašnje kondilome
  3. Hirurško uklanjanje - radiotalasima ili klasičnom metodom
  4. Topikalni preparati - podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina, 5-fluorouracil

Nijedna od ovih metoda ne uništava sam virus, već samo uklanja njegove manifestacije. Česte su recidive, pa je potrebno višestruko lečenje. Tokom terapije preporučuje se apstinencija od seksualnih kontakata kako bi se sprečilo širenje infekcije.

Kondilomi kod trudnica

Tokom trudnoće dolazi do pada imuniteta što može uzrokovati ubrzano širenje kondiloma. Lečenje je moguće tokom celog perioda trudnoće, najčešće laserskom vaporizacijom. Ako su promene na grliću materice izražene, vaporizacija se može izvesti 15-20 dana pre termina porođaja.

Prevencija - HPV vakcine

Postoje vakcine koje štite od najopasnijih tipova HPV virusa. Primaju se u tri doze, a najveći efekat imaju kod osoba koje prethodno nisu imale kontakt sa virusom. Preporučuje se vakcinacija pre početka seksualnog života, idealno u uzrastu od 9 do 26 godina.

Vakcine su dostupne u privatnim zdravstvenim ustanovama i apotekama. Iako predstavljaju značajan trošak, dugoročno mogu sprečiti razvoj raka grlića materice i drugih HPV povezanih bolesti.

Zaključak

Kondilomi predstavljaju čest i neprijatan problem, ali uz adekvatnu dijagnostiku i terapiju mogu se uspešno kontrolisati. Ključno je pravovremeno otkrivanje i lečenje, kao i preventivne mere poput vakcinacije i zaštitnog seksualnog ponašanja. U slučaju bilo kakvih sumnjivih promena na genitalijama, neophodno je posavetovati se sa lekarom.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.